Dokáže horčík liečiť erektilnú dysfunkciu

Dokáže horčík liečiť erektilnú dysfunkciu?

 1. Horčík je minerál, ktorý pomáha regulovať určité reakcie tela.
 2. Prirodzene sa objavuje v orechoch, semenách a listová zelenina.
 3. Ak trpíte ochoreniami obličiek, nadmerný príjem horčíka môže byť riskantný.

Máte ťažkosti s udržaním erekcie počas sexu? Možno sa práve stretávate s erektilnou dysfunkciou alebo impotenciou. A možno ste počuli, že doplnky (supplementy) horčíka môžu zlepšiť tieto problémy, hoci nie je zatiaľ veľa štúdií, ktoré by tento fakt preukazovali. Ďalej sa dozviete viac o erektilnej dysfunkcii, jej symptómoch a rizikových faktoroch a o rôznych možnostiach liečby, ktoré máte k dispozícii.

Čo je to erektilná dysfunkcia?

Ak z času na čas máte problémy s udržaním erekcie, zvyčajne nie je dôvod na obavy. Ak však problém pretrváva, môže to znamenať väčšie zdravotné problémy, ako sú srdcové ochorenia alebo cukrovka.

Medzi príznaky erektilnej dysfunkcie patria:

 • ťažkosti s dosiahnutím erekcie
 • ťažkosti s udržaním erekcie
 • strata záujmu o sex
 • predčasná ejakulácia

Až 4% mužov okolo päťdesiatky a až 17% mužov okolo šesťdesiatky trpí erektilnou dysfunkciou. Aj mladší muži môžu zažívať pravidelné ťažkosti pri dosahovaní a udržiavaní erekcie, a to z rôznych dôvodov.

Rizikové faktory a diagnóza erektilnej dysfunkcie

Dosiahnutie erekcie je proces, ktorý zahŕňa mozog i telo a mnoho činiteľov môže narušiť rovnováhu. Ak zaznamenávate akékoľvek príznaky erektilnej dysfunkcie a máte rizikové faktory, mali by ste zvážiť návštevu svojho lekára. Medzi rizikové faktory erektilnej dysfunkcie patria:

 • pokročilý vek
 • zdravotné stavy ako cukrovka, srdcové choroby, úzkosť a depresia
 • problémy s prostatou
 • užívanie liekov na liečbu medicínskych a psychologických stavov
 • index telesnej hmotnosti (BMI) na úrovni nadváhy alebo obezity
 • predchádzajúce zranenia, operácie alebo lekárske ošetrenia
 • nadmerné užívanie tabakových výrobkov, liekov alebo alkoholu
 • pravidelné a dlhodobé bicyklovanie

Erektilná dysfunkcia a váš vek: Nedá sa tomu vyhnúť?

Erektilná dysfunkcia sa zvyčajne diagnostikuje otázkami na dotyčnú osobu smerujúcimi na jej sexuálnu históriu a takisto fyzickou skúškou. Na kontrolu hormónov a iných hladín sa môžu vykonať i laboratórne testy. Psychosociálne vyhodnotenie vám môže zhrnúť akékoľvek psychologické faktory, ktoré môžu prispievať k vášmu zdravotnému stavu.

Horčík je minerál, ktorý je zodpovedný za reguláciu mnohých reakcií vášho tela, vrátane:

 • syntézy bielkovín
 • funkcie svalov a nervov
 • kontroly glykémie
 • regulácie krvného tlaku

Môžete ho nájsť v potravinách, ako sú orechy, semená a zelená listová zelenina, alebo v rôznych doplnkoch stravy či niektorých liekoch.

10 potravín s vysokým obsahom horčíka

Magazín BJU International v roku 2006 publikoval štúdiu skúmajúcu možnú súvislosť medzi nízkou hladinou horčíka a predčasnou ejakuláciou. Výsledky tohto malého výskumu zostávajú nepresvedčivé, ale dokázal vyvolať diskusiu o horčíku a erektilnej dysfunkcii po celom internete.

V nedávnej minulosti sa neuskutočnili žiadne štúdie na podporu týchto tvrdení. V konečnom dôsledku existuje len málo dôkazov o tom, že užívanie väčšieho množstva horčíka pomáha pri erektilnej dysfunkcii.

 Vedľajšie účinky

Ak sa rozhodnete užívať akékoľvek doplnky horčíka, urobte to múdro. Príliš veľa horčíka z potravinových zdrojov predstavuje len malú hrozbu pre vaše zdravie. Vaše obličky pomáhajú vášmu telu zbaviť sa jeho prebytku v moči.

Ale príliš veľa horčíka z doplnkov alebo medicínskych zdrojov môže spôsobiť nepríjemné gastrointestinálne vedľajšie účinky, ako:

 • hnačku
 • nevoľnosť
 • žalúdočné kŕče

Ak trpíte ochorením obličiek, nadmerný príjem horčíka môže byť riskantný. Skôr ako začnete užívať voľne predajné doplnky alebo lieky, ktoré obsahujú horčík, sa porozprávajte so svojím lekárom.

Vašim najlepším krokom pre udržanie si zdravých hladín horčíka je strava bohatá na zdravé ovocie, zeleninu, strukoviny a iné minerálne bohaté potraviny. Stále sa obávate, že by ste mohli mať nedostatok horčíka? Váš lekár môže v takom prípade otestovať vašu krv, aby presne určil jeho hladiny a v prípade potreby predpísal príslušné doplnky pre zlepšenie vášho celkového zdravotného stavu.

 

Možnosti liečby

Zmena životného štýlu

 

Ak trpíte erektilnou dysfunkciou, môžu vám pomôcť i malé zmeny životného štýlu.

Ak fajčíte, prestaňte ešte dnes. Rovnako sa vyhýbajte alkoholu a úplne sa vyvarujte drog.

Začnite pravidelne cvičiť. Pohyb vám môže pomôcť schudnúť, znížiť cholesterol i krvný tlak, zvýšiť úrovne energie a pomôcť s úzkosťou a nespavosťou.

Obmedzte stres. Telo sa so stresom vyrovnáva rôznymi spôsobmi.

Zdravo sa stravujte.

Obráťte sa na svojho lekára, aby ste vylúčili akékoľvek väčšie zdravotné problémy, ktoré by mohli spôsobiť erektilnú dysfunkciu.

Okrem modifikácie vášho životného štýlu existujú rôzne spôsoby liečby, ktoré vám lekár môže predpísať alebo odporučiť.

Lieky

Existujú rôzne perorálne lieky, ktoré pomáhajú zvýšiť prietok krvi do penisu. Medzi ne patria:

 • sildenafil (Viagra)
 • tadalafil (Cialis)
 • vardenafil (Levitra)
 • avanafil (Stendra)

Tieto lieky majú vedľajšie účinky, medzi ktoré patria bolesti hlavy, podráždenie žalúdka a upchatie nosa. Môžu tiež reagovať s inými liekmi. Mnoho mužov ich však prijalo bez problémov.

Existujú tiež rôzne lieky, ktoré sa môžu užívať pomocou ihly alebo vo forme čapíkov. Ďalšou možnosťou pre prípady, kde je erektilná dysfunkcia spôsobená nízkymi hladinami hormónov, je testosterónová liečba.

Liečebné postupy nezaložené na liekoch

Ak lieky nedokážu divy, potom váš lekár môže s vami prekonzultovať aj iné možnosti a s nimi súvisiace riziká :

 • pumpička na penis, ktorá vyvoláva erekciu satím krvi do penisu
 • implantáty v penise, čo sú nafukovacie alebo polotuhé tyčinky, ktoré vyvolajú erekciu, keď si to želáte
 • operácia, ktorá môže pomôcť, ak máte problémy s prekrvením penisu, čo zabraňuje erekcii

Kedy ísť k lekárovi

Skôr než vyskúšate domácu liečbu erektilnej dysfunkcie, dohodnite si schôdzku s lekárom. Keďže erektilná dysfunkcia môže byť príznakom iných zdravotných problémov, je dôležité pochopiť jej hlavnú príčinu, aby ste pre seba našli to najlepšie riešenie.

Erektilná dysfunkcia je bežná záležitosť u mužov všetkých vekových kategórií, takže nepodceňujte žiadne informácie, ktoré by mohli pomôcť pri diagnostike. Čím viac podrobností lekárovi uvediete, tým s väčšou pravdepodobnosťou dokáže lekár určiť správny postup.

Liečba môže pomôcť

Erektilná dysfunkcia je komplexná záležitosť, ktorá vás môže ovplyvniť fyzicky aj psychicky. Pri správnej liečbe, medzi ktorú patrí aj jednoduchá zmena životného štýlu, sa mnohí muži dokážu zbaviť nepriaznivých príznakov.

Zdroj: https://www.erekciablog.sk/